ВРОДЖЕНА КАЗКАРКА НАТАЛЯ ЗАБІЛА

До 120-річчя від дня народження Наталі Львівни Забіли 
(1903 – 1985), української дитячої письменниці, поетеси
 
   Наталя Львівна Забіла народилася у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Серед її предків — поет-романтик Віктор Забіла. Дід поетеси Пармен Забелло — скульптор. Батьки Наталі вчилися в художньому училищі Штігліца.
   Народилася в 1903 в Санкт-Петербурзі в дворянській сім'ї. Її батько був сином академіка-скульптора Пармена Забіли і троюрідним племінником українського поета, друга Тараса Шевченка, Віктора Забіли. Рідна тітка батька була дружиною художника Миколи Ге.
   У сім'ї було семеро дітей: четверо сестер і троє братів. Всі вони виховувалися в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. Дітей з дитинства привчали малювати, складати вірші, придумувати казки.
   1917 року сім'я переїздить до України й оселяється в невеличкому селищі Люботині (нині Харківської області).
   Дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом. І це, певна річ, вплинуло на її розвиток, художні смаки. Вона багато читала, зокрема твори Тараса Шевченка, і вже в дитинстві намагалася писати вірші.
Детальніше...

ЛІТЕРАТУРНА СПАДЩИНА ОЛЕСЯ ГОНЧАРА

До 105-річчя від дня народження Олеся Терентійовича Гончара (1918-1995),
українського письменника
 
   Олесь Терентійович Гончар народився 3 квітня 1918 року в селі Ломівка неподалік Катеринослава. Після смерті матері, коли хлопцеві було 3 роки, його забрали на виховання дід і бабуся в село Суха Полтавської області. Бабуся замінила майбутньому письменникові матір.
   У 1933 році Гончар закінчив семирічну школу в сусідньому селі.
   У 1933-1937 роках навчався в Харківському технікумі журналістики імені Миколи Островського. Працював учителем у с. Мануйлівка і в Харківській обласній газеті. 1938 року вступив на філологічний факультет Харківського державного університету. 
   У червні 1941 р. О. Гончар у пішов добровольцем на фронт. Був тричі поранений. Один з осколків снаряду залишився в його нозі. Неодноразово знаходився під загрозою загибелі, але кожний раз йому вдавалося врятуватися від майже неминучої смерті.
Детальніше...

Літературна віза до Німеччини

Від мистецтва до пізнання світу
 
(до 125-річчя від дня народження Бертольта Брехта (1898-1956), німецького поета, прозаїка, драматурга)
 
   Німецький письменник Бертольт (Бертольд) Брехт був сміливим новатором у галузі драматургії. Результатом його творчих пошуків і художньої практики стала теорія «епічного театру», яку він виклав у численних статтях, опублікованих у 1920-1930-ті роки. У цих працях Брехт критикує сучасне йому модерністське мистецтво й подає основні положення своєї теорії, що стосуються акторської гри, побудови драматичного твору, музики, декорацій, використання кінематографічних засобів тощо. Свою драматургію Брехт називає неаристотелівською, епічною, тому що Аристотель у своїй «Поетиці» вимагав обов'язкового емоційного вживання актора в образ. Брехт стверджував: «Епічний театр» апелює не стільки до почуття, скільки до розуму глядача».
Детальніше...

З МІЖНАРОДНИМ ДНЕМ РІДНОЇ МОВИ!

   Сьогодні, 21 лютого, свято української мови - одного з найцінніших надбань, які створили й залишили нам наші предки. Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато з того, чим може пишатися наш народ. Наша мова набирала сили на пергаментах Нестора-Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського, Тараса Шевченка, удосконалювалося пізніше І. Нечуєм-Левицьким, П. Мирним, М. Коцюбинським, Лесею Українкою та багатьма іншими видатними українцями. Вітаємо вас, дорогі друзі, з міжнародним днем рідної мови. Нехай материнське слово буде для всіх нас оберегом. Щастя вам, миру та добра, нових здобутків в ім’я України!
Детальніше...

Великий мрійник та фантазер Жуль Верн (до 195-річчя від дня народження французького письменника, основоположника жанру науково-фантастичного роману (1828-1905))

   Жуль Габріель Верн - французький письменник та географ, автор книг пригодницького жанру, з Гербертом Уеллсом є основоположником жанру наукової фантастики. У бібліографії письменника - романи, п'єси, новели, поезія, автобіографічні розповіді, художні, літературні та наукові роботи. Його твори були багато разів екранізовані, стали основою п'єс, музики, мультфільмів, коміксів, відеоігор. Серед найвідоміших романів - «Діти капітана Гранта», «Навколо світу за 80 днів», «Таємничий острів», «20 тисяч льє під водою».

Детальніше...

До Дня вшанування Героїв Небесної сотні

   20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Цього дня вшановуємо пам’ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), інші загинули пізніше – у березні та квітні 2014 року, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права та свободи людини, європейське майбутнє України.
Детальніше...

До 120-ої річниці від дня народження Ю.Ю.Шовкопляса (1903-1978) – українського письменника, прозаїка

    Шовкопляс Юрій Юрійович  народився 6 лютого 1903 року в місті Гуляйполе, теперЗапорізької області  – помер 12 жовтня 1978, в Харкові – український письменник, прозаїк.
    Член літературної групи Пролітфронт у 1920-тих роках. Власкор «Літературної газети».
    Також керівник кафедри журналістики Харківського університету (1949–1951) та Харківської організації СПУ (1953–1956). З 1956 по 1960 – головний редактор харківського журналу «Прапор».
   Відомості про його життя містяться в автобіографії, що зберігається у фондах Харківського літературного музею. Мати, Шовкопляс Марія Іванівна, – селянка середнячка колишнього села, нині селища міського типу Дергачі Харківської області, батько – досить відомий харківський інженер-залізничник Ломоносов Юрій Володимирович. Мати була в наймах у його родині, у шлюб вони не вступали. Невдовзі після народження Юрія мати оселилася в с. Дергачах, де їй від батька залишився земельний наділ, і там мешкала аж до смерті 1943 року під час гітлерівської окупації.

Детальніше...