«Ми - нащадки славних козаків»

Тема.«Ми - нащадки славних козаків»
Мета.Ознайомити студентів з періодом козаччини, історичним минулим своєї держави, формувати почуття патріотизму, толерантності, національної свідомості; виховувати повагу до українських захисників землі.
Обладнання.фотографії козацьких клейнодів, мультимедійна  дошка, проектор, уривок із кінофільму «Тарас Бульба».
Література.
1.      Брусний С. Брати по духу і зброї. Про дружбу козаків і татар [Електронний ресурс] // Історична правда [сайт] / Сергій Брусний. – 15.03.2011. – Режим доступу:http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/03/15/31684/
2.     Хундерт З. Запорожці як фактор політичної боротьби в Речі Посполитій [Електронний ресурс]  // Історична правда [сайт] /  З.Хундерт. – 23.12.2013. – Режим доступу:http://www.istpravda.com.ua/articles/2013/12/23/140453/
3.     Методичні рекомендації Українського інституту національної пам'яті
4.     Україна — козацька держава/ ред. Недяк В. В.; Наукові ред. Щербак В. О., Федорук О. К. — К.: Емма, 2004. — 1216 с.
 
Хід виховного заходу
І. Організаційна частина
1. Читання поезії
Зродились ми великої години
З пожеж війни і полум’я вогнів.
Плекав нас біль по втраті України,
Живив нас біль і гнів на ворогів.

Доволі нам руїни і незгоди,
Не сміє брат на брата йти у бій,
Під синьо-жовтим прапором свободи
З’єднаємо нарід великий свій.

Велику правду, для усіх єдину,
Наш гордий клич народові несе:
Землі своїй будь вірний до загину,
Нам Україна вище над усе

 
2. Вступне слово викладача
Любов до свого народу, до рідної землі починається із знання народних традицій, обрядів, звичаїв, зі знання багатющої історії українського народу. Наша рідна Україна – славна і чудова земля з широкими чистими річками, мережаними нивами, славним минулим і героїчним сьогоденням. Оскільки в героїчному найбільше виявляється національний характер народу, його душевна краса,  талант, то сторінки історії особливо хвилюють і наповнюють нас гордістю. У минулому українського народу було таке неповторне й легендарне явище, як Запорізька Січ. Це про неї Микола Гоголь писав: «Ось вона Січ! Ось те гніздо звідки вилітають горді й дужі орли. Ось звідки розвивається воля й козацтво на всю Україну.».
 
Сьогодні великої ваги набуває відродження українського козацтва, бо це  - відродження України, а козаки – захисники Вітчизни. І напередодні Дня захисника України ми не можемо оминути цієї теми.
Тому тема нашої виховної години: «Ми – нащадки славних козаків», бо
«Де козак, там і слава»
Як ви його розумієте ? (Козаки – гордість нашого народу, зразок мужності, лицарства і відваги)
А хто ж такі козаки ?
Розглянемо походження слова козак.
 
Історична довідка
Студент 1
Деякі дослідники вважають, що слово «козак» походить від слова «коза». Козаки були спритні, як кози, вдягалися в козячі кожухи, говорили гучним голосом. А ще кажуть, що слово «козак» походить від слова «коса». Люди, які йшли у бій з татарами, були озброєні косами, серпами.
Студент 2
14 жовтня церкви східного обряду відзначають свято Покрови Пресвятої Богородиці. Його суть – ідея заступництва Божої Матері над християнами. Свій початок свято бере з IX століття: у Константинополі під час служби у Влахернській церкві блаженний Андрій удостоївся явлення Богородиці. Вона простягла свій покров над людьми в знак того, що дає їм свій захист.
Студент 3
Вшанування Пресвятої Богородиці Покрови – захисниці від ворогів має глибоке коріння і в Україні. Ця традиція прийшла до Русі з Візантії разом із запровадженням християнства у 988 році. Князь Ярослав Мудрий збудував у Києві церкву на Золотих Воротах як вияв вдячності Богові і Пресвятій Богородиці. 1039 року він віддав народ Русі під опіку Божої Матері. Князь Володимир Мономах писав, що перемогам над половцями завдячує Богові і заступництву Пречистої Діви Марії.
 
Студент 4
Традиція вшанування Покрови як покровительки українського війська перейшла від руських князів до козацтва. Свято Покрови Пресвятої Богородиці було одним з найголовніших свят козаків, за що воно отримало другу назву – Козацька Покрова. Тоді ж виник новий тип ікони – “Козацька Покрова”, де під омофором Богородиці зображуються українські ієрархи, гетьмани і козаки. Також саме на свято Покрови козаки проводили ради, на яких вибирали нового гетьмана або членів старшини. Вшанування козаками Покрови позначилось і на топоніміці території їхнього проживання – сьогодні багато сіл в Україні носять назви “Покровка”, “Покровське”, “Новопокровка”.
Значного поширення культ Покрови набув і в Українській козацькій державі – Гетьманщині. Найактивніше будівництво церков та іконописання, пов'язане з Покровою, припадає на добу гетьманування Івана Мазепи. Через шанобливе ставлення українського козацтва свято у свідомості народу воно почало асоціюватися з такими  поняттями, як військова честь, звитяга, мужність, захист кордонів і рідної землі, побратимство.
 
Студент 5
14 жовтня щорічно відзначається День українського козацтва (згідно Указу Президента України від 7 серпня 1999р.). Козацтву належить особливе місце в історії України та в історичній пам'яті українського народу. День Покрови, 14 жовтня, святкується в усіх козацьких громадах світу дуже урочисто, з молебнями про живих, з панахидами про тих хто відійшов в інший світ, з урочистими загальними зборами козаків.
Саме з огляду на традиції та глибокий історичний зміст цього дня Президент України П. Порошенко постановив: «Установити в Україні свято — День захисника України, яке відзначати щорічно 14 жовтня».
Перегляд відео
фрагмент проголошення цього свята.

 
   

 
 

Розповідь викладача
Для піднесення бойового подвигу, самовідданості громадян, які присвятили своє життя служінню Українському народу, посилення суспільної уваги та турботи про захисників рідної землі, збереження та розвитку національних військових традицій відповідно до Указу Президента України 14 жовтня відзначаємо «День захисника України».
2. Вікторина
Запорізька Січ…Мабуть, немає жодної людини на нашій багатостраждальній Україні, яка б не знала про славну Січ, про січове козацтво, їхнє лицарство.
Зараз перевіримо, як же ми знаємо з історії України про наше історичне минуле – козаччину, військові традиції і звитяги українського народу.
Пропоную провести вікторину.
“Чи знаєш ти добу козацтва?”
 
1. На якому острові зародилась перша Січ?
(на Хортиці)
2. Яке прізвисько дали січовики Григорію Потьомкіну?
(Грицько Нечеса)
3. Козаки називали Січ матір’ю, а Великий Луг...
(батьком)
4. Як називається трагічний період в історії України в третій чверті 17 століття?
(Руїна)
5. Як називалась січова церква?
(Покрови Богородиці)
6. Чиї образи вишивались на прапорах Січі?
(Спасителя й архістратига Михаїла)
7. До якого лицарського ордену належали козаки Війська Низового Запорозького?
(мальтійського)
 
8. Яку річ цінували на Січі нарівні з гострою шаблею і добрим конем?
(бандуру)
9. На чиї кошти велось навчання в січових школах?
(Війська Запорозького)
10. Юний січовик-зброєносець у козацької старшини в Україні в XVI-XVIII століттях називався:
(джура) 
11. З якою твариною або птахом козаки відправлялись у морські походи?
(півнем)
12. Як називалась бортова гармата на козацькій чайці?
(фальконета)
13. Яку зброю козаки називали “ясною”?    (шаблю)
14. Як називались у козаків розвідники?       (пластуни)
15. Голова козацького уряду. (Гетьман.)

Ви непогано орієнтуєтесь в даній темі з історії України, уявленнях про мужність і героїзм захисників незалежності України.
5. Перегляд фільму
Козацтво стало організованою військовою силою, яка боронила наші землі від нападів турків і татар, а також від польських та московських колонізаторів. Козаки були сміливими, дисциплінованими, витривалими, гордими і вільними людьми.
Перегляньте уривок з фільму про славетні здобутки козаків. Дайте відповідь на запитання: «Чому козаків вважають найкращими  воїнами ?» (Тому що вони захищали власну землю, володіли технікою бою, були гарними тактиками)
6. Заповіді козаків
Як ви побачили козаки були гарними воїнами. Цьому сприяло не лише фізичний розвиток, а й дотримання заповідей, які треба знати кожному українському юнакові. Я знаю, що хлопці підготували заповіді запорізьких козаків. Розкажіть їх.
Хлопці по черзі розповідають заповіді.
1.     Честь і добре ім'я для козака дорожчі за життя.
2.     По тобі судять про все козацтво і народ твій.
3.      Козаки всі рівні у правах. Пам'ятай: "Немає ні князя, ні раба, але всі раби Божії"
4.      Будь працьовитий, не ледарюй.
5.     Служи вірно своєму народу, а не керманичам.
6.     Дотримуйся слова. Слово козака багато важить.
7.      Поважай старших, шануй старість.
8.     Тримайся віри предків, живи за звичаями свого народу.
9.     Загинь, а товариша виручай.
10.      Бережи свою сім'ю. Служи їй прикладом
 
Козаки жили по правді. Тож  і ви любіть Україну, шануйте її народ. Хай кожен з вас своїми добрими справами і вчинками доведе, що козацькому роду нема переводу!
 
7. Виконання пісні
 
8. Розповідь викладача
Для нас це свято не тільки народне і релігійне, а й національне. Воно єднає країну, закликає усіх до згуртованості перед сучасними викликами та загрозами. Нині, коли на східних теренах України точиться боротьба за незалежність і суверенітет держави, маємо бути гідними спадкоємцями духовних цінностей та продовжувачами багатих традицій і славних справ предків. Цим зумовлено рішення встановити День захисника України саме 14 жовтня, який став святковим для сучасних воїнів та суспільства в цілому. Це свято символізувати нерозривний зв’язок усіх поколінь захисників України. На Покрову слід вшановувати пам ‘ять і тих, хто у різні часи боронив нашу землю від ворога. Тож складемо сьогодні щиру молитву Пресвятій Богородиці, щоб покрила своїм омофором Український народ та наше військо, повсякчас підтримувала нас, плекала мужність українських військовослужбовців й оберігала їхні життя.
Помолимось за наших захисників.Молитва
Відео молитви
 
4. Розповідь викладача
День захисника України нероздільно пов’язане із розвитком війська та військових традицій. Традицій в житті суспільства і окремої людини відіграють важливу роль. На їх основі створюються моральні ідеали, принципи, переконання і норми, які визначають стосунки між людьми і ставлення громадян до своєї держави.
Захисниками України є не лише військовослужбовці, а й усі громадяни, які своєю сумлінною професійною і громадянською діяльністю забезпечують економічний, гуманітарний, освітній захист держави. Активного розвитку набув волонтерський рух, до якого залучилися чимало українців як у межах нашої країни, так і за кордону. Нерідко ціною власного життя вони допомагають українській армії. Ці люди стали мирними воїнами і надійними захисниками Батьківщини, а їхня діяльність зразком патріотизму.
Дякуємо за подвиг і вірність Україні  батькам наших студентів,котрі були і є учасникам АТО  :
Середа Р.
Федоренко А.
Поповиченко О.
Башинська К.
 
(список батьків зачитати)

             
       
 
     
       
 

Перегляд відео-фрагменту.
До вашої уваги невеличкий фрагмент відео як наші захисники несуть службу в зоні АТО. Перегляньте його.
Як говорив Тарас Шевченко: «У своїй хаті – своя сила і правда, і воля», тож маємо обов’язково шанувати тих, чий святий обов’язок – захищати свою хату, боронити свою правду – своєю силою і своєю волею. Як колись для козака почесним обов’язком була служба в Запорозькій Січі, так і сьогодні захищати рідну землю – це почесний обов’язок українців.
ІІІ. Заключна частина
Мільйони людей вірять, що небо нашої України-матері стане мирним, адже його оберігають славні воїни, їм довіряють найдорожче, найсвітліше – оберігати мир! Ми повинні розуміти, як важко нашим воїна знаходитися далеко від своїх родин і друзів, як важко кожного дня переживати смертельні ризики та втрати побратимів. Ми повинні показувати нашим захисникам нашу підтримку, повагу, віру.
Пісня про Україну
 
Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно, бо ти на всіх у нас одна.
Одна від Заходу й до Сходу, володарка земель і вод –
Ніхто не ділить хай народу, бо не поділиться народ.
Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,
Бо ти єдина, Україно, бо ти на світі в нас одна.